MTK-yhdistykset toimivat

MTK-Keski-Pohjanmaan alueella toimii 16 maataloustuottajien yhdistystä, lyhyemmin tuottajayhdistystä.

MTK-yhdistykset ovat maanviljelijöiden, metsänomistajien ja maaseutuyrittäjien paikallisia etujärjestöjä ja vaikuttajia. Yhdistykset järjestävät monipuolisesti paikallistason toimintaa ja tilaisuuksia jäsenilleen saunailloista retkiin ja virkistyspäiviin.

Yhdistysten yhteystiedot:

MTK Alavieska
Puheenjohtaja Tero Rautio, terorautio81@gmail.com
Sihteeri Juha Isokääntä,  juhaj.isokaanta@kotinet.com

MTK Halsua
Puheenjohtaja Jussi Karhulahti, juskar@halsua.fi
Sihteeri Jarmo Sillanpää, jarmo.sillanpaa@halsua.fi

MTK Himanka
Puheenjohtaja Henna Vuotila, henna.vuotila@kotinet.com
Sihteeri Anne Ainali, mttilito@kotinet.com

MTK Kalajoki
Puheenjohtaja Esa Rahja, esa.rahja@kotinet.com
Sihteeri Päivi Rahja, paivi.rahja@kotinet.com

MTK Kannus
Puheenjohtaja Jari Orjala, jari.orjala@kpedu.fi
Sihteeri Hanna Salmen, salmenhanna68@gmail.com

MTK Kaustinen
Puheenjohtaja Jani-Markus Paavola, janim.paavola@luukku.com
Sihteeri Miika Myllymäki, miika.myllymaki@gmail.com

MTK Kokkola
Puheenjohtaja Lauri Juntunen, pykilanisanta@gmail.com
Sihteeri Tiina Hilli, tiinahil@gmail.com

MTK Lestijärvi
Puheenjohtaja Aki Rautapuro, akirautapuro@hotmail.com
Sihteeri Timo Heikkilä, timohe@lestijarvi.fi

MTK Lohtaja
Puheenjohtaja Matti Typpi, matti.typpi@gmail.com
Sihteeri Piia Pajunpää, piia.pajunpaa@kotinet.com

MTK Perho
Puheenjohtaja Lasse Salmela, mtysalmela@gmail.com
Sihteeri Alina Honkonen, alina.honkonen_92@gmail.com

MTK Rautio
Puheenjohtaja Hannu Niemelä, hannu_n85@hotmail.com
Sihteeri Heikki Olkkonen, heikki.olkkonen@omanetti.fi

MTK Reisjärvi
Puheenjohtaja Anne Ilola, anne.ilola@suomi24.fi
Sihteeri Jarkko Kokkoniemi, jarkko.kokkoniemi@gmail.com

MTK Sievi
Puheenjohtaja Riku Somero, riku.somero@gmail.com
Sihteeri Outi Koskela, outikoskela80@gmail.com

MTK Toholampi
Puheenjohtaja Jarno Järvenoja, jarno@jarvenoja.fi
Sihteeri Jarno saukko, jarno.saukko02@gmail.com

MTK Veteli
Puheenjohtaj Jouni Torppa, jouni.torppa@bastu.net
Sihteeri Monika Kelmola, monika.kelmola@hotmail.com

MTK Ylivieska
Puheenjohtaja Heikki Jaakola, heikki.jaakola@omanetti.fi
Sihteeri Tuula Järvelä, ylivieska.mtk@gmail.com