Maaseutunuoret toimivat
 

Maaseutunuoret - nuoret ja lupaavat - ovat osa MTK-järjestöä. MTK-yhdistyksissä toimii maaseutunuorten kerhoja, maataloustuottajien liitoissa ja keskusliitossa on maaseutunuorten valiokunnat.

Kerhoissa toiminta on hauskaa yhdessäoloa, ammattiasioita ja kouluttautumista järjestötyöhön. Maaseutunuoret tekevät opinto- ja tutustumismatkoja ja järjestävät juhlia ja tapahtumia.

Maaseutunuorten valiokunta nostaa esiin nuorten näkökulmia ajankohtaisiin asioihin ja vie niitä eteenpäin järjestössä.

 

Maaseutunuorten kerhojen yhteyshenkilöt

 

   

 

Maaseutunuorten valiokunta v. 2020

 

MTK Keski-Pohjanmaan maaseutunuorten valiokunnassa on kaksitoista jäsentä.

Maaseutunuorten valiokunnan puheenjohtaja osallistuu liiton johtokunnan kokouksiin puheoikeudella.

Maaseutunuorten valiokunta on linkki maaseutunuorten kerhojen, tuottajayhdistysten ja keskusliiton välillä. Tuomme nuorten näkökulmaa esille maatalouden ja maaseudun asioihin sekä tarjoamme nuorille näkymiä ja kontakteja laajempiin toiminta- ja vaikutusmahdollisuuksiin.

Valinta-aluettamme (Etelä-Pohjanmaa ja Keski-Pohjanmaa) edustaa keskusliiton maaseutunuorten valiokunnassa Seppo Korpi separenttee(at)gmail.com

MTK Keski-Pohjanmaan maaseutunuorten vastaavana toimii Jarmo Sillanpää jarmo.sillanpaa(at)halsua.fi 040-5627000

Aleksi Tuominiemi (2018-2020) aleksi.tuominiemi(at)gmail.com 040 5021 842
Anssi Hautala (2020-2022) anssihautala(at)hotmai.com 040 4106935
Antti Isomöttönen (2018-2020) a.isomottonen(at)gmail.com 040 7726 461
Antti Kangas (2018-2020) mtykangas(at)kotinet.com 050 5416 499
Antti Orjala (2019-2021) newatti(at)gmail.com 040 7254 537
Eetu Jääskelä (2019-2021) eetu.jskl(at)gmail.com 044 9786 538
Iida Haukilahti(2020-2022) ihaukilahti(at)gmail.com 044 9759 825
Jenny Lankila (2019-2021) varapj. jamsanen(at)hotmail.com 044 5916 020
Roni Brandt (2020-2022) ronibra92(at)gmail.com 0440 538 363
Taneli Isohanni (2019-2021) taneli.isohanni(at)gmail.com 044 363 1579
Timo Kaustinen (2019-2021) pj. timokaustinen(at)gmail.com 040 5663 722
Touko Tuomainen(2020-2022) touko.tuomainen(at)gmail.com 044 3307 081
   


Johtokunnan edustaja Markus Kivelä, Kälviältä maitokivela(at)gmail.com 0400-937751

 

Maaseutunuoret?
 

Tutustu nuoriin ja lupaaviin maaseutunuorten omilla nettisivuilla. Sivuilta löydät myös ajankohtaiset tapahtumat niin Keski-Pohjanmaalla kuin muuallakin Suomessa.

Maaseutunuoret